Akademia ku czci pomordowanych Górników

 

Poidełko - projekt Zdrowa Woda  

„…Ich było tylko dziewięciu…
Mieli za broń :
wytarty drelich…, wiarę w Boga…,
i … nic więcej…”.

Górnicy…, 9 Żołnierzy świętej Barbary…, to ludzie, którym 14 grudnia 2021 roku, w 40. rocznicę ich śmierci, złożyliśmy hołd i oddaliśmy należną cześć. 

W tym dniu, w hali sportowej  ZSTiO Nr 2 w Katowicach miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły stali się świadkami wspomnieniowych wydarzeń, które w grudniu 1981 roku rozegrały się tuż za szkolnym parkanem, na terenie Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” i okolicznych ulic. Krótka historia kopalni, przedstawiona przez prowadzących – Kingę Kot i Kacpra Sikorę, stanowiła tło dla opowiedzianej, dramatycznej relacji o życiu i śmierci Dziewięciu z „Wujka”, których losy na zawsze splotły się z burzliwą historią naszego narodu. Montaż słowno – muzyczny przedstawił życie tych, którzy w pamiętne, mroźne, grudniowe dni 1981 roku, stanęli po stronie prawdy i wolności, płacąc za postawę niezłomności i poświęcenia najwyższą cenę, cenę życia…

Uczniowie klas: 2a, 2e, 2i, 3b, 3c, 3e, 4e2, którym towarzyszył Pan Krzysztof Zelner, zaprezentowali autorski montaż słowno – muzyczny, w którym przywołali wspomnienie tragicznych wydarzeń z 1981 roku, w 40. rocznicę pacyfikacji KWK „Wujek”. Przypomnieli tamten pamiętny grudzień, kiedy tuż obok nas rozegrała się najdramatyczniejsza historia stanu wojennego.

Górnicy, którzy wtedy zginęli, poświęcili życie dla wolności, dla sprawiedliwości, dla elementarnej godności, ale także dla solidarności – takiej zwykłej, ludzkiej – z sobą, z ich aresztowanym kolegą, i w końcu… z wszystkimi Polakami.

Jak powiedziała Pani Dyrektor Aldona Skubiszewska, „…te wartości powinny stanowić credo współczesnego człowieka – Polaka i obywatela Europy. To one stanowią wyznaczniki naszej drogi, zwłaszcza naszej, gdyż obliguje nas do tego imię „Dziewięciu  Górników z „Wujka” „ , które nosi nasze liceum oraz fakt, że właśnie tutaj po sąsiedzku, mieści się nasza szkoła.

Żyjemy w wolnym kraju, a swoją suwerenność zawdzięczamy również 9 Żołnierzom świętej Barbary, którzy DZISIAJ ZNÓW STANĘLI DO APELU…, by swoją siłą i duchowym przesłaniem otoczyć młodych ludzi kształcących się w murach tej ponad 180 – letniej szkoły.

 


Copyright © Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2